Blíží se Valentýn, nezapomeňte

800-pexels-red-love-heart-old

Připomeňme, že Valentýn (či Valentin) je jednak mužské jméno mající původ ve výrazu valens (zdravý či silný) a existuje také v ženské podobě, tedy Valentina. Den svatého Valentýna se slaví 14. února coby svátek lásky a náklonnosti a tradičně je jeho součástí posílání dárků, květin, pohlednic ale i dobrůtek, sladkostí a laskomin. Do Evropy se Valentýn dostal z anglosaských zemí.

Pokud bychom se pídili po původu tohoto svátku, tak je velmi pravděpodobně odvozen od svátku Lupercaila a musíte se vydat až do starověkého Říma. V předvečerech tohoto svátku se do uren lásky vhazovaly jména mladých dívek. Lístečky si poté tahali mladí muži a dívka jejíž jméno získali, se měla stát jejich miláčkem pro následující rok. Otázkou je, zda to ale Valentýn není spíš odvozen od kněze Valentýna, který v době Claudia II. vzdoroval zákazu oddávání tamních vojáků. Za oddávání proti vůli panovníka se Valentýn dočkal zatčení a popravy.

Oslava Valentýna je dnes doprovázena pozornostmi pro ty, které milujete, ať už jsou to manželké či manželky, parneři a partnerky. Nezarmoutíte romantickou večeří, kyticí, laskominou či šperky. Při hledání toho správného valentýnského šperku se nemusíte omezovat červenou či růžovou "valentýnskou" barvou ani obvyklým motivem srdíčka, je více než jasné, že každý dárek potěší. Ať je to přímo náš valentýnský náhrdelník, růžové naušnice z pravých perel či řetízek s růžovou perlou.